Sağlıklı beslenme ve önemi

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmek anlamına gelir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışabilmesi için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almamız gerekir. Ancak tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

Sağlıklı beslenme neden önemlidir?

Beslenme, yaşamımızın her döneminde beden ve ruh sağlığımızı doğrudan etkileyen, toplum içinde, okulda ve işyerinde başarılı ve verimli olmamızı sağlayan temel unsurlardan biridir. Ana rahminden itibaren hayat boyu yeterli ve dengeli beslenen kişilerin daha sağlıklı ve üretken oldukları bilinmektedir. Bu kişiler, sorunları umutsuzluğa kapılmadan daha çabuk çözebilmekte ve böylece gerek iş gerekse aile hayatında daha başarılı olmaktadır.

Ayrıca, sağlıklı ve dengeli beslenen insanların vücutları, nezleden kansere kadar pek çok hastalığa karşı direnç kazanır.