Sağlıklı besinler nelerdir?

Sağlıklı besinler, vücudumuzun dengeli ve düzenli çalışabilmesi için almamız gereken protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallere sahip yiyeceklerden oluşur. Sebzeler, meyveler, süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, balık, kurubaklagiller, ekmek ve makarna gibi besin değeri yüksek yiyecekleri bu grupta sayabiliriz. Ayrıca, tahıllarla zenginleştirilmiş ekmeğin özellikle büyüme çağındaki çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkısı büyük olduğu için, çocuklara her öğünde mutlaka 1-2 dilim nitelikli ekmek yedirmek gerekir.

Karbonhidrat:
Enerji için karbonhidrat Vücudumuz bütün besinlerden farklı oranlarda enerji elde eder. Bununla beraber, enerji ihtiyacımızı karşılayan en temel besin maddesi karbonhidratlardır. Normal günlük enerji ihtiyacımızın %55-%65'ini karbonhidratlardan elde ederiz. Gün boyu zinde kalabilmek, enerji toplamak için karbonhidrat içeren gıdalar almamız gerekir. Ekmek, pilav, makarna ve unlu gıdalar karbonhidrat yönünden zengin olmaları nedeniyle özellikle çocuklar tarafından yeterli miktarda tüketilmelidir.

Süt ürünleri:
Kemik sağlığı için süt ürünleri İçindeki yüksek kalsiyum değeri nedeniyle kemiklerimizin gelişimini sağlayan en önemli besin süttür. Çocukların gelişme çağından itibaren sağlıklı büyümesi için ve kadınlarda görülen osteoperoz (kemik erimesi) sorununa karşı, kalsiyum ve vitamin deposu olan süt tüketimine ağırlık verilmesi gerekir. Hücre dokularının oluşmasında ve yıpranan kısımların yenilenmesinde önemli rol alan süt, uzun ve sağlıklı bir hayat için ideal bir besindir. Bu nedenle süt dışında yoğurt, peynir ve dondurma gibi süt ürünleri özellikle büyüme çağındaki çocuklara bolca verilmelidir.

Protein:
Sağlıklı bir vücut için proteinler Proteinler, vücudun en küçük yapı taşı olan hücrelerin ana maddesidir. Hücrelerdeki bütün biyolojik faaliyetlerde görev alırlar. Aminoasitlerin birleşmesinden oluşan proteinler, doku ve organların yapım ve onarımının yanında, özellikle çocuklarda, büyüme ve gelişme için büyük önem taşırlar. Günlük enerjinin %10-%15'i proteinden karşılanmalıdır. Bütün besin gruplarından tüketen bir kişinin günlük protein ihtiyacı, kilosu başına 1 gramdır. Yani sağlıklı ve dengeli beslenen 60 kilogramlık bir kişinin, günde 60 gram protein tüketmesi yeterlidir. Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller ve kuruyemişler protein içeren besinlerdir.

Mevye ve sebzeler
Tazelik için meyve ve sebzeler Vitamin, mineral ve lifler bakımından son derece zengin gıdalar olan sebze ve meyvelerin insan sağlığına katkıları saymakla bitmez. Bol miktarda antioksidan içermeleri nedeniyle vücudu toksinlerden arındırıp cildimizi tazeledikleri gibi beynimizdeki sinir hücrelerini geliştirerek hafızamızı da canlandırmamıza yardımcı olurlar. Bu nedenle meyve ve sebzeler özellikle büyüme çağındaki çocuklar tarafından her gün düzenli olarak tüketilmelidir.Kırmızılar
Kırmızı elma Dünyada en çok tüketilen meyve olan elma, baş ağrısının en doğal çözümü!

Vişne A vitamini yüksek olan vişne, kandaki asitleşmeyi temizliyor, vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını, mide ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlıyor.

Kiraz Kiraz, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlıyor, doğal ağrı kesici olarak da kullanılabiliyor.

Kırmızı biber Patlıcangiller familyasından olan biber, C vitamini açısından oldukça zengin.

Domates İçinde A ve B vitaminleri bulunan domates vücutta biriken asit ve tuzların erimesini sağlayarak vücudun kendini yenilemesine yardımcı oluyor.

Çilek Önemli bir C vitamini kaynağı olan çilek, kansızlığa iyi geliyor, dişleri kuvvetlendiriyor ve bağışıklığı güçlendiriyor.

Nar Kalp sağlığını koruyan, kan dolaşımını hızlandıran nara kırmızı rengini veren madde antioksidan görevi görüyor!


Beyazlar
Karnabahar Fosfat ve potasyum açısından zengin olan karnabahar, beynin iyi çalışmasını sağlıyor, sinirlerin yıpranmasını engelliyor.

Turp Turp, kalsiyum, potasyum ve demir açısından zengin bir sebzedir. Mide ve bağırsakları ççalıştırır, sindirimi kolaylaştırır ve bağışıklığı güçlendirir.

Sarımsak Mikrop öldürücü olarak bilinen sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kolesterol düzeyini düzenliyor ve vücudu hastalıklara karşı koruyor.

Mantar Protein değeri yüksek olan mantar, kansızlığı gideriyor, düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştiriyor.

Soğan Doğal antibiyotik olarak da anılan soğan cildi temizliyor, vücuttaki tüm hormonların dengeli çalışmasını sağlıyor.

Patates B ve C vitaminleri, protein, kalsiyum, demir ve potasyum açısından zengin olan patates, sindirimi kolaylaştırıyor, yorgunluğu gideriyor.


Sarı ve turuncular
Portakal Tam bir C vitamini deposu olan portakal, bahar yorgunluklarının en iyi çözümü.

Mandalina C vitamini açısından zengin olan mandalina, A ve B vitaminleri de içeriyor.

Greyfurt Mandalinada olduğu gibi greyfurtta da bol miktarda C vitamini bulunuyor. Greyfurt mikroplara karşı savaşıyor, hazmı kolaylaştırıyor.

Limon C vitamini deposu olan limon, mide bulantısını ve baş dönmesini geçirici bir etkiye sahip.

Muz Rahat bir uyku sağlayan muz, baş ağrısına iyi geliyor, kas sistemini güçlendiriyor.

Kavun C ve A vitamini açısından zengin olan kavun, şeker oranı fazla olduğu için enerji veriyor.

Kayısı A, B ve C vitamini açısından zengin olan kayısı, kemiklerin gelişiminde etkili, özellikle çocuklar için çok sağlıklı.

Şeftali A, B3 ve C vitaminlerine sahip olan şeftali, deliksiz bir uyku sağlıyor.

Havuç A, B, C, D ve E vitaminleri açısından zengin olan havuç, özellikle gözlere çok iyi geliyor.

Ananas Ananas, içinde bulunan protein mayası sayesinde sindirime yardımcı oluyor, mide ve bağırsakları temizliyor


Yeşiller
Salatalık Salatalık, içerdiği bol miktardaki kükürt sayesinde hem kanın temizlenmesinde hem de ciltteki ter bezlerinin çalışmasında etkili.

Brokoli Doğal antioksidan olan brokoli, mideye iyi geliyor, hazmı kolaylaştırıyor.

Kereviz A, B ve C vitaminleri açısından zengin olan kereviz kanı tazeliyor. Kerevizin ayrıca zayıflatıcı etkisi de bulunuyor.

Kivi C vitamini açısından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor.

Marul A, B, C, D ve E vitaminlerine sahip olan marul, ağrıları geçiriyor, vücuda direnç kazandırıyor.

Bezelye Kansızlığın giderilmesinde etkili olan bezelye, kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardımcı oluyor.

Ispanak Ispanak vücuda kuvvet veriyor, diş çürümelerini önlüyor.

Kabak Böbreğin daha iyi çalışmasını sağlayan kabak, mide ve bağırsaklara yumuşaklık veriyor.

Semizotu Semizotu kanı temizliyor, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlıyor.


Morlar
Patlıcan Bağırsakları yumuşatan patlıcan, aynı zamanda kilo vermede de son derece etkili.

Mürdüm eriği Mürdüm eriği kansızlığı gideriyor, iştah açıyor ve hazmı kolaylaştırıyor.

Böğürtlen C vitamini açısından zengin bir meyve olan böğürtlen, tam bir antioksidan.

İncir A, C ve B vitaminleri deposu incir, vücuda kuvvet ve enerji veriyor.

Üzüm Yüksek besin değerine sahip olan üzüm, kansızlığa iyi geliyor, zihin açıcı etkisi ve en çok antioksidan özelliğiyle biliniyor.

Lahana Vücut direncini arttıran lahana bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi mikropları da öldürücü etkiye sahiptir.